A 4/3-as rendszerre építő, azzal kompatibilis, új bajonettet jelentett be az Olympus és a Panasonic. A rendszer lényege, hogy elhagyják a tükörkamrát, és emiatt kissebb, könnyebb és szexisebb gépeket tudnak készíteni.
A Micro Four Thirds rendszer bajonettjének átmérője 6mm-el kissebb mint a "hagyományos" Four Thirds bajonett, 9 helyett 11 elektromos kontakt van benne, és kb. fele a szenzor és a bajonett közötti távolság. A szenzorméret maradt, és a Four Thirds objektívek is használhatók maradnak egy adapterrel.
A lényeg? Cserélhető objektíves kompaktok! A kompaktokénál nagyobb szenzorral, hasonló mérettel és cserélhető objektívekkel megáldott gépek nagyon jó ötletnek tűnnek, és biztos vagyok benne, hogy sok fog belőlük fogyni. A 4/3-as rendszert lesajnáltam egy picit a full-frame dSLR-ekhez képest, de ez a rendszer nem az SLR-ekkel versenyzik, hanem saját kategóriát nyit. Régebben is nagyon szerették a riporterek a kissebb halkabb gépeket (lásd Leica és távmérős gépek általában), ez a rendszer ennek lehet a digitális megfelelője. Halkabb, mert nincs tükör benne, ami csapkod össze-vissza, zajt csapva, az ultrahangos fókuszmotor is halk, a zár is kissebb, az objektívek hiperfokális távolságai is kedvezőbbek a nagyobb mélységélesség tartomány miatt, de még megfelelő minőséget nyújt a szenzor, ha nem viszik túlzásba a felbontást. A véleményem, miszerint a 4/3-as rendszer nem biztos, hogy jó ötlet a profiknak annyiban módosul, hogy másodgépnek biztosan sok profi fog M4/3-as gépet venni. Pár jó minőségű, lapos, fix gyújtótávolságú objektív, és úgy fogják vinni, mint a cukrot.
Kíváncsi vagyok, hogy a Szeptemberi Photokinán miket jelentenek be, és milyen irányba viszik el a rendszert, de ha jó gépeket párosítanak jó objektívekkel, akkor nagyon jó és érdekes eszközöket kaphatunk. Ezt a rendszert biztosan megéri figyelni a jövőben, főleg, hogy filmfelvevők gyártását is tervezik a bajonettel, ami szerintem tök jó ötlet, főleg azoknak, akik már nem csak állóképpel dolgoznak.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
e1 · http://beszoltam.hu 2008.08.05. 14:40:50
Szobita · http://digitalis-merengo.hu/ 2008.08.08. 00:06:44
szerintem
KnA 2008.08.08. 08:27:16
Miert nem lehet DNG-t tenni ezekbe a gepekbe?
e1 · http://beszoltam.hu 2008.08.11. 16:14:30
Nem kell félni ez nem terjed el. Lesz egy kis csoport aki használni fogja és kész, ha pedig kicsit jobban kezdene elterjedni az APS elkezdi rögtön támogatni. Ha pedig APS-ban megnyitható, akkor nyitható lesz Mac-en is. :) Amúgy sem azokat szólítja meg ez a gép, akik komolyan gondolják a fotózással és értenek hozzá, mert az olyan ember nem vesz 13,5 megapixeles képzajgenerátort. A céközönség az a réteg, akinek teljesen mindegy mennyit ad egy gépért, csak legyen kicsi és legyen benne sok extra. Ezt az igényt a P6000 kielégíti, élete további részében pedig AUTO üzemmódban fog működni... :D
Szobita · http://digitalis-merengo.hu/ 2008.08.16. 16:06:26
e1 · http://beszoltam.hu 2008.08.17. 00:16:14
Az oldal tartalma, és az egyes cikkek az oldal alján található creative commons licensz alapján használhatóak.
